سُل فیلارمونیک آنسامبل موسیقی سل - بهمن مه آبادی
   
لیبس‌لاید (17) مه آبادی و باخ (16) - يوهان سباستين باخ  سونات‌ها و پارتيتاها اُورا (15) طلوع رنگها (14) توت فرنگی (13) سیب (12) فراسو (11) آوای صلح (10) آسمانی (9) ستایش (8) مینیاتور (7) در آفرینش (6) نیایش (5) شادی (4) زمستان (3) پاییز (2) تابستان (1)

 

شادي

 ولفگانگ آمادئوس موزار در ژانويه 1756 در سالزبورگ ديده به جهان گشود. تريو در سي بمل ماژور ك. 266 و ك. 172 از كارهاي مجلسي اوست كه براي آنسامبل كوچك تصنيف شده است. اولين تريو مركب از دو موومان آداجيو و منوئت و دومين تریو، یک منوئت است. موزار عمر بسيار كوتاهي داشت و در دسامبر 1791 از دنیا رفت.

 فرانتس شوبرت در ژانويه 1797 در وين متولد شد. قطرات اشك يكي از شش‌صد ليد مشهور اوست كه براي تريوي ويلن باز‌نويسي شده است. ديگر اثر او "رقص آلماني" در فرم بينر (A.B) است.

 فرانسيسكو تارگا در 1852 در ويلارئال به دنيا آمد. او از گيتارنوازان چيره‌دست جهان بود كه مكتب مدرن گيتار را پايه گذاشت. آدلايت اثري براي تريوي ويلن از اين آهنگساز بزرگ اسپانيايي است. اين اثر در فرم ترينر(A.B.A) تصنيف شده است. خاموشي تارگا درسال 1909 در بارسلون اتفاق افتاد.

 موتت يكي از فرم هاي كوتاه كورال بدون همراهي است. اين نوع موسيقي با تم مذهبي براي يك يا چند صدا تصنيف مي‌شود. اطلاق واژه موتت به اين ساختار به حدود قرن سيزدهم ميلادي بر مي‌گردد. موتت حاضر اثري سه صدايي است كه با تريوي ويلن به اجرا در آمده و حال و هواي روحاني و شرقي در آن موج مي‌زند.

 كندوكتوس گونه‌اي آواز غيرمذهبي است كه بر روي نغمه‌هاي قديمي يا ملودي‌هاي قرن دوازدهم تصنيف مي‌شده است. كندوكتوس در اصل به گونه‌اي بود كه كشيش هدايت‌كننده بتواند از جايگاه خود موسيقي را هدايت كند. پس مي‌توان به اين نكته استناد كرد كه كندوكتوس از واژه‌ی كندوكت يعني رهبر مشتق شده است. سازنده‌ی كندوكتوس مي‌توانست نغمه را خود ابداع كند يا از جايي به عاريت بگيرد. يك نظريه‌‌پرداز آلماني قرون وسطي كندوكتوس را چنين توصيف مي‌كند: "اول ارائه دوست داشتني‌ترين نغمه و بعد اجراي صداي دوم و در صورت تمايل افزودن صداي سوم به شرطي كه نامطبوع نباشد." كندكتوس ارائه شده در اين مجموعه از نوع سه صدايي‌ست كه با تريوي ويلن شنيده مي‌شود.

 ماگنوس پروتن، آهنگساز فرانسوي در سال 1160 به دنیا آمد. او رهبر كر و مصنف بسياري از آثار مذهبي و غير‌مذهبي است. پروتن نماينده‌ی والاي دوران هنر عتيق و باستان بود كه به علت ابداع تصنيف‌های پيشرفته‌ی پلي‌فونيك به پروتن كبير شهره است. ‌اورگانوم كه از دو، سه و چهار بخش صداي پلي‌فوني تشكيل مي‌شود تنها داراي يك بخش مذهبي به عاريت گرفته شده است. اورگانوم سه ‌بخشي پروتن روي تم‌هاي كانتوس فيرموس بنا گذاشته شده است. اورگانوم در لاتين به معني عضو بوده كه مي‌توان چندصدايي بودن اين موسيقي را مفهومي اورگانيك دانست. پروتن در سال 1240 وفات يافت.

 يا‌كوب اوبرخت در سال 1457/8 در هلند متولد و در سال 1505 در فرارا از دنيا رفت. او بعد از تحصيلات دانشگاهی به جامه‌ی كشيشان درآمد. موتت و شانسون دو نمونه از كارهاي اوست كه فرماليسم قرون وسطي را با فرزانگي عصر جديد درهم آميخته است.

 صحنه‌هاي كودكي از آرام خاچاطوريان آهنگساز بزرگ ارمني يادآور دوران كودكي و سرزمين مادري است. او در ژوئن 1903 در تفليس به دنيا آمد و در می 1978 در مسكو دار فاني را وداع گفت.

 يوهان سباستيان باخ از بنيان‌گذاران موسيقي علمي در جهان محسوب مي‌شود. پرلود و فوك براي تريوي ويلن متعلق به دو مجموعه 24 تايي است كه نبوغ‌ وجوه گوناگون شخصیت او را نشان مي‌دهد. باخ در مارس 1685 در آيزناخ متولد شد. خاندان او به مدت دو قرن بر جامعه‌ی علمي و هنري اروپا تسلط داشتند. خاموشي باخ در تاريخ ژوئيه 1750 در لايپزيك اتفاق افتاد.

 گنورگ فيليپ تلمان در مارس 1681 در ماگد بورك متولد شد. او از پيشروان مكتب هامبورگ در قرن هجدهم محسوب مي‌شود. پيوند كنترپوان سنتي و اپراي ايتاليايي خصيصه‌اي از سبك وي به شمار مي‌رود. خاموشي تلمان در ژوئن 1767 در هامبورگ اتفاق افتاد.

 بهمن مه آبادي
1379

نمونه شنیداری

ولفگانگ آمادئوس موزار تریو در سی بمل ماژور ک. 226
آداجیو
منوئت
فرانتس شوبرت قطرات اشک
فرانچسکو تارگا
آدلایت (فانتزی برای تریو)
ناشناس موتت (موسیقی باستان)
ناشناس کندوکتوس (موسیقی باستان)
پروتن اورگانوم (موسیقی باستان)
فرانتس شوبرت رقص آلمانی
جاکوب اُبرخت
موتت
شانسون
یوهان سباستین باخ
پرلود
فوگ
ولفگانگ آمادئوس موزار تریو در سی بمل ماژور ک. 72 (منوئت)
آرام خاچاطوریان صحنههای کودکی (یک آواز کوتاه)
گنورگ فيليپ تلمان سوئیت در سی بمل ماژور
زمزمه
منوئت
دلخوشی
پاستورال (چوپانی)
شادی
لیبس‌لاید (17) مه آبادی و باخ (16) - يوهان سباستين باخ  سونات‌ها و پارتيتاها اُورا (15) طلوع رنگها (14) توت فرنگی (13) سیب (12) فراسو (11) آوای صلح (10) آسمانی (9) ستایش (8) مینیاتور (7) در آفرینش (6) نیایش (5) شادی (4) زمستان (3) پاییز (2) تابستان (1)
 
كليه حقوق معنوي و مادي اين سايت متعلق به شخص بهمن مه آبادي است و هرگونه سوء استفاده از آن پيگرد قانوني دارد؛ استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع آزاد است. (۱۳۹۷)