سُل فیلارمونیک آنسامبل موسیقی سل - بهمن مه آبادی
   
لیبس‌لاید (17) مه آبادی و باخ (16) - يوهان سباستين باخ  سونات‌ها و پارتيتاها اُورا (15) طلوع رنگها (14) توت فرنگی (13) سیب (12) فراسو (11) آوای صلح (10) آسمانی (9) ستایش (8) مینیاتور (7) در آفرینش (6) نیایش (5) شادی (4) زمستان (3) پاییز (2) تابستان (1)

 

فراسو

انسان‌هاي شيفته اميد تازه‌اي را در ذهن آدمي رشد مي‌دهند. آنان مي‌دانند كه چه مي‌خواهند و در اين راستا خود را بي‌نياز از ابزار‌هاي اجتماعي حس نمي‌كنند. هنر والاترين اين ابزارهاست و الماس درخشان موسيقي در قله آن جاي دارد.

 موسيقي نوعي از تفكر است كه در اشكال انتزاعي خود ظاهر مي‌شود و با تفنن، وقت‌گذراني و بطالت ارتباطي ندارد. موسيقي پنجرهاي را مي‌گشايد كه آدمي مي‌تواند از آن فراسوي زمان را ببيند و در هواي پاك آن نفسي تازه كند و بدين سان در آسمان انديشه و معنا به پرواز در آيد. ما از آنچه كه ديگران درباره موسيقي مي‌گويند و يا مي‌نويسند بي‌خبريم. زيرا گاه چيزي كه به عنوان موسيقي تصور مي‌شود، اصلا موسيقي نيست و گاه پندار گوينده و يا نويسنده از موسيقي بسيار بسته و محدود است. لذا نا‌آشنايي با دنياي ژرف انديشه‌هاي موزيكال باعث ارائه آرا و افكار نا‌صحيحي مي‌شود كه هيچ ارتباطي با دنياي موسيقي ندارد. جهان پيشرفته و مدرن، آدم‌هاي ديگرگون شده و جستجو‌گر به تعمق نيازمندند و ما در آنسامبل سل با وجود مشكلات و درك دشواري يك اجراي خوب، كنسرتي را به انجام رسانديم كه حاصل آن آلبوم حاضر است.

نوع ديگر نگريستن هرگز گناه نيست زيرا بارتوك، هيندميت، استيونس، بودون، موريتس و... ديگر گونه انديشيده‌اند و ما تفكرات آنان را با افكار و آراي خود در هم آميخته‌ايم. اجراي زنده در هر شكل، آنچنان كه در كار مي‌شنويد، سختي‌هاي خود را دارد و به دور از خطا و لغزش نيست. اما اين خود نيز از دقت و لذتي حكايت مي‌كند كه ما در سل خواهان تقسيم آن با شما هستيم. اجراي موسيقي، مثل خود زندگي نوعي آزمون و خطاست و آنان كه معتقدند هميشه بايد راه را بي‌خطا پيمود يا راه نرفته‌اند و يا از سرچشمه خداوندي مي‌نوشند! ما راه مي‌رويم و خطا را مي‌بينيم و اين كاملا بشري است‌.

 براي اجراي اين قطعات بسيار سفر كرده‌ايم و در ملاقات‌هاي چند خود تجاربي را آموختيم، همچنين انكارگرايان را كه جز خود همه را منكر بودند پشت سر گذاشتيم. ما هستيم چون مي‌نوازيم و شما را به ميهماني سرتاسر شكوه ستارگان آسمان موسيقي معاصر دعوت مي‌كنيم. بي‌شك انديشه زماني كه از حقيقت و علم سيراب شود راه بر ياس و نااميدي مي‌بندد و راه آزادي را مي‌گشايد. آ‍زاد از همه داوري‌ها، بدعت‌ها، سنت‌ها و تعصبات. و لاجرم شادي همچون آزادي مرزهاي ناداني و يكسو نگري را در مي‌نوردد و عطر گل‌هاي مينوي را به مشام انسان‌هاي تشنه فرو مي‌نشاند. با سفرهاي سرتاسر خاطره انگيز ما همراه شويد و گوش به موسيقي بسپاريد. دستانتان را مي‌فشاريم و با لبخند عاشقانه شما به پرواز در مي‌آييم.

شادمان، رها و آسماني باشيد.

بهمن مه آبادي
بهار 89

نمونه شنیداری
ریچارد هال (تنظیم)
  دوازه نغمه سنتی
  بیایید وفادار باشیم
  اولین نوئل
  ونسانس، پادشاه خوب
  خداوند تو را شاد بدارد
  مقدس و عشقه
  فرشتگان از دیار افتخار
  در دالسی جوبیلو
  این یک رز است
  پادشاه هرود و خروس
  سوزانی، سوزانی
  من سه کشتی دیدم
  آوای محله
بِلا بارتوک
  یازده قطعه برای آنسامبل
  آوازه پرنده
  پرنده دزد
  انتخاب یک دختر
  آواره تنها
  وداع عاشق
  رقص بالش
  زاری
  غم عشق
  جای پا
  به مناسبت روز میکائیل
  وعده پرنده نغمه‌خوان
پُل هِندميت
  هشت کانون، اپوس 44
  شماره 1
  شماره 2
  شماره 3
  شماره 4
  شماره 5
  شماره 6
  شماره 7
  شماره 8
هالسی استیونس
  سه موومان برای آنسامبل
  بارکارولا (آندانته)
  کانون (آندانته مون ترُپو)
  رقص (آلگرو مارکاتو)
ادوارد موریتز
  دیورتیمنتو، شماره 1
  دیورتیمنتو، شماره 2
  دیورتیمنتو، شماره 3
پال بودون
  پنج تصویر کوچک
  پرلود
  کنار آب‌نمای کوچک
  سرباز شطرنج
  زندگی دلخواه در دره‌ی واگ
  نی‌انبان می خواند
     
لیبس‌لاید (17) مه آبادی و باخ (16) - يوهان سباستين باخ  سونات‌ها و پارتيتاها اُورا (15) طلوع رنگها (14) توت فرنگی (13) سیب (12) فراسو (11) آوای صلح (10) آسمانی (9) ستایش (8) مینیاتور (7) در آفرینش (6) نیایش (5) شادی (4) زمستان (3) پاییز (2) تابستان (1)
 
كليه حقوق معنوي و مادي اين سايت متعلق به شخص بهمن مه آبادي است و هرگونه سوء استفاده از آن پيگرد قانوني دارد؛ استفاده از مطالب سايت با ذكر منبع آزاد است. (۱۳۹۷)