سال اول - شماره ۸۸
شنبه ۲۲ آذر ۱۳۸۲ - ۱۸ شوال ۱۴۲۴ - ۱۳ دسامبر ۲۰۰۳
نقش هاي بر ديوار
010005.jpg
ظاهراً حركتي كه پيش از اين به نظر مي رسيد تنها شامل يك ياد و نمايشگاه شود براي بار سوم شامل آثاري است از همان آدم هاي پيش از اين. راستش را بخواهيد، درباره نمايشگاه گروهي در گالري فاتيما نكته فوق حائز اهميت است. آثار عكس، نقاشي و… از جاويد رمضاني، رضا افسري، كيان وطن، بيتا وكيل، نگين گنجوي، فاطمه پازوكي، رامين رستم زاده، ساناز پير هاشمي، افشين پيرهاشمي و محمدرضا شاهرخي نژاد، اين بار از ۱۷ تا ۲۸ آذرماه ميزبان علاقه منداني است كه مي توانند براي ديدن آنها به خيابان ايرانشهر، كوي مهاجر، پلاك ۱+۱۲ مراجعه كنند!از سويي ديگر نگارخانه آتشزاد از ۲۱ تا ۱۷ آذرماه عكس هايي از نازلي عباسپور، اميرحسين حيدري و نادر رفيعا از ۱۶ تا ۱۹ پذيراي كساني است كه به اين نمايشگاه در آدرس خيابان وليعصر نرسيده و به ميدان ونك، خيابان توانير ساختمان ۴۳ به تلفن ۸۸۸۴۴۰۷ مراجعه مي كنند. نگارخانه سعدآباد نيز از ۲۰ تا ۱۷ آذرماه، شيشه هاي نقاشي شده اي را به نمايشگاه مي گذارد كه اثر به موضوع هاي مذهبي و گل و پرنده اشاره دارند. عبدالجليل قزويني، عبدالله رحيمي، امير رحيمي و توكا ملكي از كساني هستند كه آثارشان در اين نمايشگاه ارائه شده اند. ضمناً هادي سيف كه از او با عنوان مولف كتاب نقاشي پشت شيشه در اين خبر ياد شده در روز اول اين نمايشگاه به سخنراني خواهد پرداخت.عرصه هنر عكاسي نيز در اين هفته نمايشگاه ديگري را شاهد خواهد بود. آثار سعيد محمودي ازناوه كه مربوط به عكس هاي سفر سوريه اوست در عكسخانه شهر به نمايش گذاشته شده است.و در آخر نمايشگاهي از آثار حجم سازي «بهنام خاكباز» در نگارخانه مجموعه فرهنگي- هنري رشد با تكنيك ابداعي پديسن از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعد از ظهر برگزار مي شود.در اين نمايشگاه بيست و چهار اثر حجم سازي كه با تكنيك مذكور تهيه شده اند، ارائه مي گردد.
اركستر سمفونيك عراق در آمريكا
اركستر سمفونيك ملي كشور عراق در شهر واشنگتن ايالات متحده به اجراي برنامه خواهد پرداخت.به گزارش «بي بي سي» هنرمندان عراقي در اين برنامه همراه با يكي از اركسترهاي سمفونيك ايالات متحده به اجراي آثار خود مي پردازند.اعضاي اركستر سمفونيك ملي عراق در دوران جنگ اخير در اين كشور، همچنان به تمرين هاي خود ادامه مي دادند و پس از آرام شدن فضاي متشنج عراق، تمرين هاي خود را به شكل جدي و منسجم تر دنبال كردند و هم اكنون براي اجراي برنامه آماده هستند.

قطعات اين دو اركستر كه از سوي رهبر عراقي و آمريكايي هر يك از دو اركستر تنظيم شده است امروز در مركز «جان.اف.كندي» اجرا خواهد شد.«مايكل كايسر»، مدير مركز «جان. اف. كندي» با غيرسياسي خواندن اين كنسرت گفت: «هنر در هر جامعه اي، بخشي حياتي از آن جامعه را تشكيل مي دهد و عراق نيز از اين امر مستثني نيست. به نظر من مردم عراق استحقاق آن را دارند كه جامعه هنري بالنده اي داشته باشند.»
تور مشترك P.O.D و Linkin park
010002.jpg
در ابتداي سال ميلادي آينده دو گروه راك Linkin park و P.O.D تور مشتركي برگزار خواهند كرد. همچنين احتمال حضور گروه Moobastank در اين تور مطرح شده است اما گويا حضور اين گروه در برنامه ياد شده هنوز قطعي نيست.اين تور مشترك از اوايل ژانويه ۲۰۰۴ آغاز مي شود و تا اواخر فوريه ادامه خواهد داشت. اجراي پاياني آن نيز در آركانزاس خواهد بود اما هنوز اطلاعات دقيقي از زمان قطعي و محل اجراي آن منتشر نشده است.در همين حال، «چستر بنينگتن» ، مرد اول گروه Linkin Park از برنامه هاي گسترده اين گروه براي برگزاري  تورهايي در تابستان آينده خبر داد.بنينگتن در اين باره، گفت: «ما در حال تدارك يك نمايش تابستاني بزرگ هستيم. در سال هاي گذشته، هميشه اجراهايي تحت عنوان «پروژه انقلاب» داشتيم كه اين بار سعي داريم آن را به مرحله بالاتري ارتقا دهيم. در تلاش هستيم تا اين برنامه را به سطحي مانند فستيوال لولا پالوزا و Ozzfest برسانيم و گروه هاي جدي موسيقي را براي اجرا در آن دعوت كنيم.»Linkin park در طول سال ميلادي جاري دو تور مهم برگزار كرد كه نخستين آنها به همراه گروه متاليكا در ماه آگوست به پايان رسيد و تور ديگر نيز هفته گذشته در كاليفرنيا برگزار شد.گروه P.O.D نيز در دو هفته گذشته دو برنامه مهم اجرا كرد. P.O.D ابتدا روز دوم دسامبر (۱۱ آذر) در شبكه تلويزيون

Spike T.V بر روي سن رفت و پس از آن و در ششم دسامبر (۱۵ آذر) در نيويورك برنامه اجرا كرد.
تارها براي صلح مي نوازند
صدسال آواز، يك سده رمز و راز
موسيقي علمي و جدي
009993.jpg
عليرضا پوراميد: - جايگاه تار را در دنيا چگونه مي بينيد؟

تار در قديم در اركستر مي زد و اكنون به عنوان يك ساز تنها قابليت اجرا پيدا كرده است در حالي كه قبلاً فقط در گروه نوازي ها از تار استفاده مي شد و حالا مي بينيم در كنار ويولن و ديگر سازهاي بين المللي دارد هنرنمايي مي كند بدين معني كه در گذشته تار در خدمت ديگران بود اما اكنون خودش هست اين چه در دنيا و چه در آذربايجان مشهود است.

- با آقاي ساكت چگونه آشنا شديد و انگيزه همكاري چه بود؟

قبل از اينكه ما يكديگر را پيدا كنيم تارها يكديگر را پيدا كردند و سپس عاملي شدند تا ما نيز يكديگر را بيابيم.

- يعني شما با آقاي ساكت به لحاظ حسي، نقاط مشتركي داريد؟

بله و قبل از اينكه من با ايشان آشنا شوم او مرا مي شناخته است يعني ۳۵ سال قبل از طريق نوارهايم با من آشنا بود.

- مي خواهم بدانم احساس شما به لحاظ تكنيك و قدرت نوازندگي آقاي ساكت چيست؟

آقاي ساكت خيلي نوازنده با تكنيكي است و خدا را شكر مي كنم كه چنين هنرمنداني به موقع ظهور پيدا مي كنند و براي نواختن تار آن نيازي كه از لحاظ تكنيكي تار بدان احتياج داشته آقاي ساكت به آن دست پيدا كرده است الان عصر جديدي است عصر تكنيك است و براي نوازندگي تار آقاي كيوان ساكت يكي از نوازندگان نادر و پرقدرتي است كه مي تواند اين تكنيك نهفته را بر روي تار پياده كند بدين معني كه  آن نياز تكنيكي نهفته كه در درون تار هست ايشان مي تواند اجرا كند.

- آيا مايل هستيد با موزيسين هاي ديگر ايراني در رشته هاي مختلف همكاري كنيد؟

بله. خيلي علاقه دارم همانطور كه سال گذشته نيز در يكي از دانشگاه هاي ايران به عنوان مدرس به اجراي برنامه پرداختم و آقاي استاد فرهاد فخرالديني از من دعوت به همكاري كرده تا در اركستر ملي ايران تارنوازي داشته باشم.

- با خوانندگان ايراني چطور؟

خيلي. خوانندگان ايراني گويا سوار بر كشتي بزرگ هنر در دريا حركت مي كنند و از آنجايي كه تار از قديمي ترين سازهاي آذري است به لحاظ مقامي مي توان با تطبيق، دستگاه هاي ايراني به اجراي موسيقي پرداخت.چرا بيشتر نوازندگان  آذري در مقام ماهور به اجرا مي پردازند و كمتر در مقام هاي ديگر اجرا مي نمايند.

در تمام دستگاه ها ما مقام هايي داريم كه مي توان اجرا كرد. مثلاً در راست و نوا و چهارگاه و اساساً مخالف اين هستم كه تنها در ماهور اجرا مي كنيم مثلاً وقتي شاديم در ماهور مي زنيم و وقتي غمگين هستيم يا ملودي و احساس موسيقي حزن انگيز است در شور و وقتي احساس جنگندگي و شور و نشاط و حماسه داريم در چهارگاه و خلاصه از تمام دستگاه ها استفاده مي كنيم و كلاً بستگي به روحيات دارد.

- به كدام يك از دستگاه ها علاقه داريد؟

من به تمام دستگاه ها علاقه دارم اما سه گاه را بيشتر مي پسندم.

- وضعيت كمانچه را با توجه به موسيقي آذري و اهميت كمانچه در آنجا؛ در ايران چگونه مي بينيد؟

امكانات كمانچه نسبت به تار كمتر است. البته در ايران كمانچه نوازان خوبي هستند اما من آرزو دارم در كمانچه نيز يكي مثل آقاي ساكت در ايران به وجود مي آمد تا با او همنوازي مي كردم.

- يعني در كمانچه كسي را كه نام ببريد سراغ نداريد؟

چرا هستند و كمانچه نوازان خوبي وجود دارند حتي در ژاپن نيز من كساني را ديدم كه كمانچه خوب مي زدند. منتها هنوز به لحاظ فيزيكي از نظر من كمانچه تكميل نشده است.

- خوانندگان آذربايجان امروز در چه جايگاهي هستند. آيا هستند كساني كه مانند رشيد بهبودف يا بلبل و... موسيقي آذربايجان را در جهان مطرح نمايند.

رشيد بهبودف و شوكت خانم را خداوند به سوي خود كشيده است و هستند كساني كه جاي آنان را بگيرند و اين را خداوند بايد بخواهد و البته عمق و اعتلاي موسيقي آذربايجان به حدي هست كه خوانندگان ديگري مثل آن ها را تربيت نمايد.

- آيا مايل هستيد با گروه آقاي ساكت ... در سطح جهاني اجراهايي داشته باشيد با توجه به تاريخ فرهنگ مشترك مان؟

انشاءالله. من و پسرم ايوب قلي اف قبل از اينكه بياييم در نروژ به همراه خانم زلفيه صادق آوا در يك برنامه به ايفاي نقش پرداختيم. با توجه به استقبال و تشويق هاي مردم ايران كه نشان مي داد وقتي تارها براي همدلي و صلح و محبت نواخته مي شوند چقدر مي تواند موثر واقع شود. اين برنامه كه اكنون در ايران اجرا مي شود را ماه ها و سال ها در ايران و ديگر نقاط جهان مي توان اجرا كرد بارها و بارها. قدرت اين اركستر به گونه اي است كه باز هم مي توان آن را اجرا كرد و ما در پي آن هستيم كه با سه عدد تار و دو تا پيانو چگونه مي شود اين برنامه را در دنيا اجرا كرد و سازها با هم گفت وگو داشته باشند.

- در مورد خواننده هاي ايراني سئوال داشتم كه صداي كداميك را مي پسنديد از قدما و نيز هنرمنداني كه اكنون فعاليت دارند.

من به تمام خوانندگان ايراني احترام مي گذارم و هنرشان را دوست دارم ولي از قديمي ها ابوالحسن اقبال آذر و معاصرين جناب آقاي استاد شجريان خيلي مورد علاقه ام هستند.

- از نوازندگان قديمي و جديد تار غير از آقاي ساكت به كدام علاقه منديد؟

من خيلي دوست دارم كه كليه نوازندگان تار در ايران تكنيك آقاي ساكت را داشته باشند و دوست داشتم كه آن آهنگ هاي قديمي و تكنيك هاي قديمي تار و حس هاي قديمي در جوانان با تكنيك هاي امروزه همراه مي شد و مثل دو بال حس ها و تكنيك ها همراه و توأم مي شد تا شاهد كارهاي زيباتري مي بوديم.

- آيا قصد آن را نداريد كه كلاس هاي آموزشي در ايران داشته باشيد براي جوانان و علاقه مندان ايراني؟

انشاءالله. سال هاي گذشته كه براي اجراي موسيقي به ايران آمدم در دانشگاه ها درس دادم و علاقه مندم كه در آينده در دانشگاه ها براي تدريس امكان فراهم شود چون با علاقه مندي بسياري اين كار را انجام مي دهيم.
009996.jpg
لب دوست تا نغمه پرداز شد‎/ جهان باصدا، با «كن» آغاز شد

سي و دو نفر، چكيده صد سال آواز و آواز خواني، سي و دو نفري كه با اندكي سعه صدر و گسترده نگري حداكثر ۴۰ نفر مي شد و عجب تناسبي ۱۰۰ سال و فقط ۴۰ نفر و شگفت  از مظلوميت اين هنر در اين ديار هنر موسيقي كه ام الفنون و مادر هنرهاست با تمام حضور و تنگاتنگي كه با انسان دارد از قبل از تولد تا پس از مرگ، در سور و سوگ، در بزم و رزم، در نجوا و نعره، در نيايش و عصيان و در يك كلام تقدم صوت و صدا بر هستي و وجود كه ابتدا قول «كن» و سپس هستي و «يكون».

و تازه  اين مشروع ترين و پرثمرترين شاخه درخت ريشه دار موسيقي ايراني است كه مجال اين را داشته در شكل هايي چون قرائت و تلاوت و ترتيل قرآن كريم و تعزيه، مداحي و مراثي، سحوري و چاووشي و نوروزي خواني و مرشد خواني (آوازهاي زورخانه) و نيز در مراسم ترنابازي (آواز كوچه باغي يا خرابات) به حيات لرزان اما موثر خويش ادامه دهد و امروزه توام با دلشوره و هراس بي جانشيني اساتيد حي و زنده، دغدغه انفصال و انقطاع نسل در خطر انقراض آواز و آوازخواني به رغم تمامي هياهو ها و ادعاها و دلخوش كنك ها به نوعي تداعي كننده بخش پاياني كتاب صد سال تنهايي گارسيا ماركز است. ـ مبادا و چنين مباد _ اين گونه است كه سرگذشت و وضعيت رقت بار آواز كه از قضا وجه تمايز و نماد تشخيص موسيقي ايراني در مواجهه و مقابله با هنر موسيقي ديگر ملل جهان محسوب مي شود شاخصه اي كه در كمتر فرهنگ و آداب هنري جهان مشابه آن يافت مي شود هنرنمايي آوازخوان ايراني در ۲ تا ۳ ساعت يكنواخت با كمترين ميزان وقفه در روي صحنه و در مقابل شنوندگاني اغلب فرهيخته و اهل فن، بدون داشتن حق حتي يك اشتباه و به اصطلاح افتادن و از ضرب انداختن و خارج شدن و همچنين تاثير شگفت  و معنوي خواننده بر گروه نوازندگان در جهات مثبت و منفي و بسياري نكات ريز و ظرافت ها و ... اين است كه در طول صد سال فقط اين تعداد هنرمند مطرح و قابل اعتنا در اين آلبوم جواز حضور پيدا كرده  اند.

آلبوم صد سال آواز توليد موسسه ماهور كه بحق در كارنامه اش عنوان برترين موسسه توليد و نشر آثار صوتي را به افتخار درج شده است شامل ۴ نوار كاست و با صداي قلي خان شاهي درنوار اول شروع مي شود و با آواز محمدرضا شجريان، در نوار چهارم پايان مي پذيرد. (زعاج و آبنوس ساق و خالت صبح و شام من ‎/ ببين شأن شروع ام را نگر حسن ختام من)

آلبوم مزبور در عمق و سطح و نيز تعداد آثار موجود و ناموجود دچار دو گونه محدوديت بوده است نوع اول اينكه نبود يا كمبود آثار قابل پخش (به لحاظ كيفي) از افرادي چون عارف قزويني، رضا قلي تجريشي، حسن قصاب (لحني) و ....و محدوديت دوم مربوط به ممنوعيت پخش صداي خانم هاست كه بدان لاجرم و ناگزير تن داده است وگرنه هر مجموعه آوازي بدون صداي عرشي و قدسي قمر، قطعاً ناقص و نارساست. همان بانوي اول تاريخ آواز ايران با حجم حنجره اي شگفت و جنس صدايي شنيدني و كلامي مستحكم و قدرتمند و انسانيتي مثال زدني كه هم به لحاظ هنري و فني و هم انساني و اخلاقي به مرزهاي اسوگي نزديك شده است و توگويي مادر فلك ديگر از زايش و پرورش چنين فرزندي سترون و عاجز است هر چند زنده يادان ملك الشعراي بهار و حسين پژمان بختياري از حقير اميداور ترند كه مشتركاً سروده  اند.

(صد قرن هزار ساله بايد‎/ تا يك قمرالملوك زايد) و به همين ترتيب ديگر خوانندگان زن كه همه مشمول اين قاعده و قانون اند گرچه كارهاي درخشاني در پرونده خويش دارند.و اما آنچه مربوط به سليقه تهيه كننده محترم (مولف كلمه مناسب تري است) مي گردد، حذف نام هاي آشنايي است كه علاقه مندان را ابتدا به شگفتي و سپس سئوال وامي دارد كه موسسه ماهور هوشمندانه با اضافه كردن كلمه (گزيده اي از) با خط ريز تر در پيشاني آلبوم، پيشاپيش تفكر و نوع نگاه خويش را ترسيم كرده است. در حالي كه به اعتقاد نگارنده اثر مزبور مي توانست با وسعت نظر و بلندانديشي بيشتري، به مجموعه اي كامل تر و گوياتر تبديل شود و بر گنجينه فرهنگ صوتي اين ديار بيش از اين بيفزايد. نام هايي چون جواد بديع زاده، عبدالعلي وزيري، عبدالوهاب شهيدي، منوچهر همايون پور، احمد ابراهيمي، اكبر گلپايگاني (به ويژه آثار دهه ۴۰) داريوش رفيعي و حسين خواجه اميري (ايرج).

داوري كردن در هر كار آفت بي نظري و عامل غرض مي شود. موسسه ماهور در بند داوري ها و گزينش هاي سليقه اي اندكي از گستردگي و وسعت نظر كه مي توانست آثار بيشتري را در بر گيرد دور شده است و در انتخاب قطعات و اجراها شنونده نسبت به ترجيح و گزينش آثار منتخب توجيه نمي شود و گويا دقت لازم و شايسته اعمال نشده و در شناسنامه آلبوم هم توضيحي وجود ندارد كه ملاك و معيار انتخاب ها چه بوده است و اساساً مشاورين و كارشناسان اين آلبوم چه كساني هستند. فقط آن طور كه شنيده ام (يقين ندارم) آقاي محسن كرامتي فقط در بخشي از كار و در ابتداي طرح، همكاري داشته است (كه به عهده راوي است) به عنوان مثال از قطعه مثنوي كه مخصوص  تدريس و آن هم مربوط به رديف مقدماتي استاد كريمي است و در نتيجه نمي تواند اثر مطلوبي (در تناسب با ديگر اجراهاي استاد كريمي) به حساب آيد استفاده شده كه با وجود اجراهاي دوگانه استاد در دستگاه هاي نوا و راست پنج گاه كه از قضا اولين اجراي ضبط شده از اين دستگاه ها در تاريخ موسيقي ايران است و با هنرنمايي استاد پايور و نيز آقاي حيدري - محمد ارزشمندتر شده، چگونه از يك گوشه آموزشي و تدريسي، استفاده شده است.

همچنين راست پنجگاه (۲ اجرا) آقاي شجريان با تارهاي لطفي كه اولي (در جشن هنر شيراز) از حس بيشتري و دومي (چشمه نوش) از پختگي كامل تري برخوردار هستند و يا آ واز راك (با شعر سعدي و تار آقاي لطفي) كه منحصر به فرد است و يا كارهايي مثل نوا و مركب خواني _ بيداد همايون _ دستان كه همراه با ساز پرويز مشكاتيان و به تاييد اهل فن و اجماع عموم اهالي ذوق، از جاودانيان موسيقي ايراني است چرا انتخاب نشده گرچه همان هم كه آمده (بيات ترك زند) مثل ديگر آثار هاي شجريان ماندني و شنيدني است اما در اينجا منظور ما بيان و شناخت ملاك و معيار انتخاب ها است براي شنوندگان و علاقه مندان كه  آثاري كه نام برده  ام حداقل تقدم زمان و تاريخ اجرا را داراست.انتخاب آثار هنرمندان و اساتيدي چون: آسيد رحيم اصفهاني، سيد احمد خان، حسن خان سنجلاني، علي مستوفيان، رجبعلي فلاح، استاد دادبه، ابراهيم بوذري، رامبد صديف و ... به دليل آثار اندك موجود و عدم تكثر اجراهاي آنان راحت تر انجام گرفته اما برخي از آثار خيلي غافلگير كننده و ناقص به اتمام مي رسد اي كاش تا هنگام فرود آواز ضبط مي گرديد كه هم طبيعي تر و منطقي تر بود و نيز از اين شكل كه شنونده را منتظر مي گذارد خارج مي گرديد مثل بخش مربوط به سيد جواد ذبيحي يا استاد صديف از موارد ديگر كه جاي آن درآلبوم مزبور خالي است، وجود يك جزوه يا دفتر راهنما به شكل ضميمه است كه مي توانست حاوي زندگينامه و شناسنامه آثار به همراه تولد و وفات دقيق و معرفي بيشتر صاحبان اثر و همراهان باشد و بر نقاط قوت و مثبت كار بيفزايد. امروزه هر كار صوتي بدون تكمله اي مكتوب و هر اثر مكتوب موسيقي بدون نوار يا CD مكمل، ناقص و ابتر به شمار مي آيد (عيب مي جمله بگفتي ‎/هنرش نيز بگو)

مشكلات توليد مجموعه هايي از اين دست به دليل محدوديت هايي كه بعضاً نام برده شد و ديگر موانع مثل فقدان بانك اطلاعات موسيقي، تنوع سلايق، تكثر آثار، تعداد خوانندگان و ظرايف روحيه ها و تعصبات علاقه مندان به علاوه فقر منابع و نبود آثار برجسته (كيفي و كمي) و دلايل بي شمار گفته و ناگفته ... آلبوم صد سال آواز را در زمره كارهاي ارزنده شنيدني و بهادار در حيطه موسيقي قرار مي دهد و نگارنده با نگاهي نقادانه و بررسي گر نسبت به نقاط ضعف دست به قلم برده و اميدوار است نتيجه آن انشاءالله رفع معايب و دفع نواقص و ارتقاي سطح كيفي و اعتلاي وجه هنري باشد چرا كه اين اثر قابليت اين را دارد كه با توجه و دقت بيشتر و مشورت و تعمق افزون تر و تكميل  اجراها (از مقام افشاري و دستگاه هاي نوا و راست پنجگاه هيچ نمونه اي موجود نيست) و با حسن سليقه و شكستن برخي نگرش ها و مدارهاي ثابت و يا تثبيت شده به جايگاهي دست يابد كه ضمن مرجعي معتبر براي تحقيق و كارهاي علمي بودن در منزل هر اهل هنر و اهالي موسيقي بتواند در كنار ديوان حافظ، ساكن هميشگي طاقچه هاي معنويت و عاطفه و كتابخانه ها و نوار خانه هاي سرشار از نغمه و ترانه و تبسم باشد شكل ظاهري آلبوم با طرحي زيبا مبتني بر نگاره هاي ملي و كهن و انتخاب رنگي جلب كننده و فراخوان و نيز در شمايل و هيبت تك كتاب، حاكي از حسن ذوق و فهم  هنري موسسه ماهور است نكته اي كه در اغلب آثار اين موسسه چندگاهي است و به ويژه در جزوه جديد راهنماي آثار (بروشور) به چشم مي خورد و اين برجستگي بر حقير بيشتر رخ نمود آنجا كه تقريباً هم زمان توسط دوست عزيزي، آلبومي شش نواره به دستم رسيد كه يك شركت به دور از قابليت هاي فرهنگي با عنوان «رديف نوازي و بداهه نوازي سه تار» توسط استاد مرحوم محمود تاج بخش منتشر كرده است و به جرأت مي توان گفت با انتشار اين آلبوم تن استاد تاج بخش در گور مي لرزد .

ياد گفته مدير يكي از شركت هاي توليد نوار واقع در لاله زار افتادم كه مي گفت اسم لاله زار و لاله زاريان با بار منفي همراه شده است كه البته توضيح دادم اصطلاح لاله زاري مرتبط به محدوده اي جغرافيايي نيست بلكه مفهوم يك مقوله ضدفرهنگي را (هر چند خارج از لاله زار باشد) در خويش مستتر دارد. سخن به درازا كشيد چرا كه نقد يك نوار نبود و آلبوم صد سال آواز جاي سخن بيشتري دارد. در اين اثر بسياري از اهل هنر و حتي اهل موسيقي براي اولين بار با هنر و اسم خوانندگاني چون حسن خان سنجلاني، علي مستوفيان و سيد احمد خان آشنا مي شوند.
009999.jpg
هما صدر ارحامي: بهمن مه آبادي سرپرست گروه موسيقي سل پنجمين آلبوم خود به نام «نيايش» را به شكل CD و نوار روانه بازار فرهنگي كشور نمود. آلبوم ششم (در آفرينش) و هفتم (مينياتور) نيز آماده و به زودي منتشر مي شود.

بزرگترين موسيقي ناب، علمي و استاندارد آن است كه آدمي را از زمين و روزمرگي هاي توان فرسا برهاند و در زير بال هاي انديشه و احساس، با امواج هستي بخش صداهاي موزون به اوج آسمان ها ببرد و در آن معراج ژرفانگري و تفكر، دمي را فراهم آورد تا انسان وارسته از حقارت هاي اين جهاني به ارزيابي زندگي، افكار،  احساسات و بازي هاي زميني بپردازد و در اين بازنگري، خود را از قيد هرآنچه برازنده هستي او نيست، رهايي بخشد. موسيقي با چنين رسالتي به ترنم در مي آيد و در هر چه تعمق بخشي انسان و محيط بسي مؤثر است. لاجرم با استناد به آنچه گذشت نوار، CD و ديگر ابزارهاي شنيداري موسيقي، بايستي در خدمت غني تر كردن فرهنگ مردم و عامه قرار گيرند ولاغير، بي شك هرچيز جدي، داراي مفهوم، درك كردني  مي تواند سخت، دشوار اما قابل مطالعه و تحصيل باشد. آدمي بايد زبان خاص آن را بياموزد و خود را از سطحي نگري هاي سهل انگارانه رهايي بخشد. در اين راستا موسيقي كلاسيك جايگاه ويژه اي دارد كه تك تك آحاد انساني را در كل كره خاكي مورد خطاب قرار مي دهد، از مرزهاي تعريف شده عبور مي كند و به هيچ ملت و دولت خاصي تعلق ندارد. ديالوگ وارستگي است و چون داراي اين شكل است، متفكران، هنرمندان، دانشمندان، علما و نخبگان را به همراه توده هاي انساني جوامع در بر مي گيرد. امروزه در كشور ما نيز گروه موسيقي سل راهي چنين را طي مي كند. انتشارهاي پي درپي از موسيقي علمي دنيا،  كارنامه هنري اين گروه را با ديگر گروه هاي تاريخ موسيقي متمايز مي سازد (شادي آلبوم چهارم) از موسيقي سل در حالي كه نمونه هايي از ۸۰۰ سال تاريخ موسيقي را ارائه مي كند انسان ها را به نوعي ديگر شنيدن فرا مي خواند و ما را به دنيايي رهنمون مي شوند كه از حدود ۱۱۶۰ ميلادي آغاز مي شود و تا به امروز ادامه مي يابد. موسيقي در ۸۰۰ سال پيش چگونه بوده است؟ متفكران آن عصر چگونه مي انديشيدند و نغمه هاي موسيقي خود را چگونه مي نوشتند؟

بهمن مه آبادي سرپرست موسيقي سل شيفته موسيقي است. او حقارت هاي بسياري را براي اعتلاي موسيقي پذيرفته است. در جواب تلفني كه از او درباره كارهاي گروه سل مي پرسم خاضعانه مي گويد: «ما همه شاگردان مكتب باخ هستيم و هيچ ادعايي نداريم.» او از نوازندگان خوب و با سابقه اركستر سمفونيك تهران است. ساليان سال به تحقيق در موسيقي جدي پرداخته و قدم هاي بزرگي را براي موسيقي برداشته است. وي از اساتيد زبده و با سابقه ويولن و گيتار است. همچنين شاگردان او همگام با برنامه هاي آموزشي جهاني پيش مي روند. ايشان معتقدند كاري كه از سر عشق انجام مي گيرد منتي بر كسي ندارد. گويا موسيقي خوب آدمي را خستگي ناپذير مي كند و او بي آنكه گله اي داشته باشد در حكم خادم موسيقي از همه سپاسگزار است. موزار در تريوهاي خود با شكوهي بي انتها مي خواند و تريوي سل آواز او را با امكانات محدود خود براي انسان ها به هديت مي آورد. خاچاطوريان در نغمه هاي كودكي از تمام آرمان ها، آرزوها و روياهاي كودكي مان قصه مي سرايد و پوريا كشاورز همچنان آرشه بر ساز مي كشد تا روش جاودانگي را در ممارستي به بلنداي عمر يك انسان بيازمايد. او در راهي قدم برمي دارد كه بعدها جزيي ترين تعلقات زميني را نيز درهم خواهد شكست و اينها همه از موسيقي سل آغاز مي شود و اين البته جاي تعمق دارد. پروفسور زاوين يدي قاريانس اين پير موسيقي، همچنان متعهد است كه ماندگاري و وفاداري سل به ادامه راه موسيقي آينده اي درخشان را براي اين گروه رقم خواهد زد. اين پير فرزانه كه هشتاد و اندي سال را با موسيقي گذرانده است، شاگردان خود را خوب مي شناسد و در استعداد ذاتي آنان هرگز شكي ندارد.

نيايش كار پنجم گروه سل ما را با خود به دنياي با شكوه هايدن، موزار و بتهوون و كارمايكل و كوپرن، ويتالي، دوفه و كورللي رهنمون مي شود. آثار ياد شده با تركيب سه ويولن و يك گيتار ساختار بديعي را ارائه مي كند كه بي شك در دوران گذشته و حال موسيقي از گام هاي مهم و اساسي به شمار مي رود. در حال حاضر نيايش نسبت به آلبوم هاي قبلي داراي كيفيت مطلوبي است. آثار گنجانيده شده در اين آلبوم نيز جزو ادبيات آنسامبل هاي موسيقي جهان است كه نزد مردم دوستدار موسيقي جدي و علمي جايگاه ويژه اي دارد. جالب است بدانيم هفت آلبوم آنسامبل سل با اجراي زنده به مخاطبين خود عرضه شده است. كيفيت مطلوب جلد طراحي چاپ و DESIGN آن در بين كارهاي سل چشم نوازتر به نظر مي رسد از سوي ديگر انتشار نيايش به وسيله شركت سل گام نويني در عرصه موسيقي ما خواهد بود زيرا باعث خواهد شد كه شركت هاي انتشار آثار صوتي به مجموعه هاي منتشر شده از سوي خود به شكل تخصصي نگاه كنند. با توجه به روند فعاليت هاي اين گروه و مركز موسيقي سل كه در زمينه موسيقي كلاسيك است، بي شك فعاليت انتشارات سل نيز در اين چارچوب ادامه خواهد يافت كه اين عمل در جهت تحقق تخصصي كردن فعاليت هاي فرهنگي، هنري، و علمي اقدام مباركي به نظر مي رسد. حضور افراد و اشخاصي كه ساليان سال در رشته تخصصي خود حضور مداوم _ كار _ فعاليت و پژوهش داشته اند عرصه هاي عملي ارائه و انتشار را پويايي خواهد بخشيد و فضايي فرهنگي، جامعه را به سوي تعالي سوق خواهد داد. اميد است متوليان فرهنگي جامعه از روند گروه هاي هنري جدي حمايت و پشتيباني كنند.

و حال به انتظار كار ششم و هفتم گروه موسيقي سل مي مانيم تا «در آفرينش» و «مينياتور» را با گوش جان نيوش كنيم.
صفحه اول
دولت
مجلس
سياست
ديپلماسي
خاورميانه
اروپا و آمريكا
آسيا و آفريقا
رسانه
هنر
سينما
ادبيات
انديشه
كتاب
علم
زندگي
حادثه
جامعه
اقتصاد
صنعت
بورس
ورزش داخلي
ورزش خارجي
صفحه آخر
آرشيو